Rok 2021
13. 2. 2021 Informace pro lyžaře - v pátek a v sobotu večer proběhla úprava okruhů pro běžecké lyžování - ve středu obce u obecního úřadu a na louce v horní části obce. Oba okruhy na klasiku i bruslení.
Dále byly projety i tratě nad železniční tratí nad rybníkem Pavlišák. K těmto tratím je přístup jen po neupravené stopě, ale dá se to dobře.
Nově byl projet okruh na louce u hřbitova.
Sněhu je celkem málo, ale hlavně na loukách je to až překvapivě dobré.
31. 1. 2021 Po další oblevě jsou lyžařské možnosti v naší obci minimální. Přesto jen o pár kilometrů dál na Vysočině, v okoli Vlachovic, Třech Studní, Fryšavy apod. se dá lyžovat v upravovaných stopách velice dobře. Pouze stopy jsou v některých úsecích dost ledovaté.
24. 1. 2021 Předpovídané oteplení v pátek a v sobotu bylo tak silné, že nám stopy zničilo. Následné ochlazení zatím sníh ve významnější míře nepřineslo. Snad se nám ta pravá zima ještě na nějaký čas vrátí ...
21. 1. 2021 Aktuální informace - od sobotní úpravy něco nasněžlo, oteplilo se, ale lyžovat se i bez další úpravy dalo ještě dobře. Zejména oba okruhy uvnitř obce jsou stále dobré pro klasiku a lze na nich dobře jezdit také ve večerních hodinách při pouličním osvětlení, kdy i teplota se na povrchu sněhu dostává pod nulu.
Nyní vše závisí jak se podaří překonat současné oteplení.
Podle počasí plánujeme další úpravu na víkend - pravděpodobně v pátek nebo v sobotu ve večerních hodinách.
Fotogalerie běžeckých stop 20. 1. 2021
16. 1. 2021 Informace pro lyžaře - dnes v sobotu odpoledne proběhla úprava okruhů pro běžecké lyžování - ve středu obce u obecního úřadu a na louce v horní části obce. Lyžovat se zde dá i ve večerních hodinách při pouličním osvětlení.
Dále byly projety i tratě nad železniční tratí nad rybníkem Pavlišák. K těmto tratím je zatím jen přístup po neupravené stopě, okruhy ale stojí za svezení. Je znát, že jsou ve vyšší nadmořské výšce a také i částečně kryté před větrem.
Následné sněžení a vítr stopy částečně přikryl, pevný podklad ale zůstal.
Rok 2019
29. 1. 2019 Informace pro lyžaře - dnes proběhla nová úprava okruhů pro běžecké lyžování - ve středu obce u obecního úřadu a na louce v horní části obce. Díky předchozím úpravám a včerejšímu sněžení jsou nyní oba okruhy v ideálním stavu v šířce na bruslení a s jednou stopou na klasiku. Další mráz okruhy jen vylepší, lyžovat se zde dá i ve večerních hodinách při pouličním osvětlení. Úpravu v krajině, například okruhy za tratí, nejsme schopni nyní provést z důvodu velké vrstvy mokrého sněhu v určitých místech. Naše technika se v těchto místech boří až na zem - chybí nám ujetý zmrzlý podklad.
Rok 2018
4. 3. 2018 Krátké info o stavu stop v neděli 4. 3. 2018, kdy byl asi možná poslední krásný lyžařský den v naší oblasti v letošní zimě.
Fotogalerie z běžeckých stop 4. 3. 2018
Úprava běžeckých stop 4. 3. 2018.
22. 2. 2018 Počasí je nyní stabilní, předpověď na příští dny mrazivá, sluníčko ale má už velkou sílu ... . Pro lepší orientaci níže mapky upravených tras.
Mapa upravených okruhů do krajiny.
Mapa upravených okruhů uvnitř obce.
Mapa upravených okruhů do krajiny Mapa upravených okruhů v obci
19. 2. 2018 Po sněhové nadílce o víkendu a mrazivém ránu byla dnes provedena úprava tras pro lyžaře. Byly projety okruhy na loukách v obci - v horní části obce a u obecního úřadu a dále trasa po červené značce "Aigelův lom, rybník Pavlišák, trasa od hřbitova a rozšířené okruhy za železniční tratí - tam je i nejvíce sněhu. Všechny trasy byly projety zatím pouze na "hladko" bez stopovače - sněhu je minimálně, nejvíce je ho mezi lesy za železniční tratí. Podle předpovědi počasí mají i nadále trvat mrazy, které by měly vytvořit tvrdý podklad. Pokud alespoň malinko nasněží, tak do tras vytlačíme také stopu.
Fotogalerie z běžeckých stop 19. 2. 2018
Fotogalerie z běžeckých stop 20. 2. 2018
Úprava běžeckých stop 19. 2. 2018. Fotogalerie z běžeckých stop 20. 2. 2018
20. 1. 2018 V sobotu 20. ledna jsme zkusili upravit dva okruhy na loukách v obci - v horní části obce a ve středu obce. Sněhu je u nás zatím velmi málo, úprava byla provedena bez stopy jako základ pro další sněhovou vrstvu. Prozatím nejsme schopni nic lepšího připravit, tak alespoň toto na protažení těla. Z hlediska sněhových podmínek je lepší okruh v horní části obce.
Fotogalerie z úpravy běžeckých stop 20. 1. 2018
Úprava běžeckých stop 20. 1. 2018.
Rok 2017
14. 2. 2017 Začalo převládat jarní počasí - na sluníčku přes den teplo, v noci mráz. Díky mrazu se po ráno a taky večer, už ale spíše s čelovkou, dá pěkně zajezdit volným stylem. Vyzkoušeno v úterý 14. 2. večer - krásné svezení na zmrzlém sněhu za tratí mezi lesy, kde sníh ještě chvilku vydrží. Trochu problém je se tam dostat, protože sněhu na sluníčku rychle ubývá. V úterý se tam dalo ještě dokličkovat (na starých lyžích), stejně se dalo povozit také na okruhu na louce v horní části obce. Zatím to vypadá, že poslední omezená možnost bude zítra ve čtvrtek, pak už bude asi po sněhu.
5. 2. 2017 Zatím poslední úprava obou okruhů na loukách v obci proběhla ve čtvrtek 2. 2. - od té doby je teplo, výhled na příští týden ale slibuje výrazné ochlazení. Doufáme, že do stop ještě v letošní zimě vyjedeme.

26. 1. 2017 Aktuální informace - nejlepší svezení v upravených stopách je ve stopách za tratí mezi lesy a na okruzích na loukách v obci. Jinde jsou lepší části střídány horšími např. jsou poničeny jízdou traktorů, chodci nebo mají málo sněhu. Pořád se ale dá lyžovat všude.

21. 1. 2017 Překrásné počasí v bílé stopě ...
Fotogalerie z úpravy běžeckých stop 21. 1. 2017
Úprava běžeckých stop 21. 1. 2017.
19. 1. 2017 Dnes 19. 1. odpoledne jsme se pokusili s náhradním technickým řešením o úpravu s jednou stopou na klasiku a prostorem pro bruslení - byl projet okruh od hřbitova k rybníku "Pavlišák" a dále okruh za železniční tratí mezi lesy.
Pohled na projetou trať ve fotogalerii - místy je terén špatný a nepodařilo se zde udělat hezkou stopu, jinde je ale stopa moc pěkná, jakmile projde přes noc mrazem, bude parádní - nejlepší opět mezi lesy za tratí. Lépe to nyní v terénu technicky nedokážeme.
Fotogalerie z úpravy běžeckých stop 19. 1. 2017
Mapa tras.
Úprava běžeckých stop 19. 1. 2017.
17. 1. 2017 Ve fotogalerii oba okruhy v obci - horní a ve středu obce. Parádní počasí, pěkné podmínky pro svezení ...
Fotogalerie z úpravy běžeckých stop 17. 1. 2017
Úprava běžeckých stop 17. 1. 2017.
15. 1. 2017 Po sobotním sněžení a větru byly dnes v neděli odpoledne upraveny oba okruhy na loukách v obci - horní u Muffu i u obecního úřadu, úprava obou na bruslení + jedna stopa na klasiku.
Sníh mrazem pěkně tuhne, na okruzích to krásně jede a jezdit se na nich dá i později večer. Výhled počasí na následujcí týden je zatím hodně příznivý.
Další trasy se zatím nepodařilo znovu projet, jsou ale projety od lyžařů a jsou celkem sjízdné.

13. 1. 2017 Projetí tras se nám dle plánu nepodařilo. Narazili jsme na problém aktuálního oteplení a mokrý sníh, kdy v určitých úsecích stroj dělá velmi hluboké koleje a ničí podkladní vrstvu, proto se raději z těchto úseků vrátil, aby se zbytečně nezničil podklad.
Nepodařilo se tak znovu projet trasa a okruhy k "Pavlišáku", úsek za tratí mezi lesy - tam však by úprava z předchozího dne měla být ještě patrná. Stejně se nepovedl projet úsek po oldřišské cestě, byl upraven pouze úsek "v kopečku" od Mlynářu na červenou značku nad Jirušovou chatou - jedna stopa a tři průjezdy na bruslení = pěkná sjezdovka.
Pěkně byly upraveny oba okruhy na loukách v obci - horní u Muffu i u obecního úřadu, úprava obou na bruslení + jedna stopa na klasiku.
Sníh je hodně mokrý, doufáme v další ochlazení.

13. 1. 2017 Během odpoledne máme v plánu projet všechny trasy.

12. 1. 2017 Odpoledne byly projety trasy směrem rybník Pavlišák, okruh kolem lesů za tratí, okruh kolem velké nádrže - vše dle zveřejněné mapy tras dne 10. 1. 2017. Časově se do tmy nepodařilo dokončit propojení od Mlynářu čp. 155 na oldřišskou cestu (červená značka směr Sádek). Dokončíme zítra v pátek 13. 1. včetně okruhů na loukách uvnitř obce, pokud počasí dovolí.
Na volné víkendové dny se chceme pokusit o co nejlepší podmínky - uvidíme, co na to počasí.
Podle informací z trasy je úsek za železniční tratí mezi lesy výborný - provedeny dvě stopy souběžně.

12. 1. 2017 Krásně nasněžilo - s novou úpravou tras počítáme, jen se nejdříve musíme postarat o místní komunikace. O projetých trasách budeme hned informovat.

10. 1. 2017 Aktuálně projeté trasy:
Mapa projetých tras ve dnech 9. a 10. 1. 2017.
Úprava je prozatím provedena z velké části bez stopy na klasiku - potřebujeme si vytvořit pevnou podkladní vrstvu, věříme předpovědi počasí a doufáme v další sněžení. Poté bychom přidali také stopy. Kde byla možnost, je šířka tratí 3 metry.
Upozornění - sněhová pokrývka je značně nesourodá, někde se jsou místa s minimem sněhové vrstvy.
Fotogalerie úpravy běžeckých stop dne 6. - 10. 1. 2017.
Úprava běžeckých stop 7. - 10. 1. 2017.
8. 1. 2017 Po velmi dlouhé době přišel i do naší nadmořské výšky sníh a mohli jsme začít s úpravou pro lyžaře.
Prozatím jsme upravili tréninková kolečka na loukách v obci - nejdelší u obecního úřadu, další na louce u Muffu čp. 5 v horní části obce a na hřišti v areálu Pod Lipou.
Ve všech případech je úprava provedena na bruslení, na loukách je doplněna také jedna stopa na klasiku. Okruhy jsou určeny pro nenáročné projetí i po práci v pozdějších hodinách (poměrně slušně je osvětluje veřejné osvětlení), také jsou velmi vhodné pro děti a jejich první pokusy na lyžích.
Trasy se budeme snažit pravidelně udržovat. Doufáme, že je ještě o něco vylepší další sněhová pokrývka.
V pondělí 9. 1. 2017 se pravděpodobně pokusíme o najetí trasy mimo obec a to od areálu Kytos a hřbitova k rybníku Pavlišák a dále za železniční trať mezi lesy.
Pro stopy v krajině nás zatím dost limituje nestejnorodá sněhová pokrývka, která je díky silnému větru někde mizivá a někde naopak velmi velká.

Rok 2016
Komentář: V zimě 2016 vlivem velmi teplého počasí k úpravě stop vůbec nedošlo.

Rok 2015
1. 2. 2015 V posledních dvou dnech jsme se snažili o využití současné sněhové vrstvy k najetí upravených běžeckých stop. Bohužel i nyní není v naší oblasti dostatečná souvislá vrstva sněhu vhodná pro strojní úpravu. Chybí nám alespoň dalších 5 až 10 cm sněhu, problematická jsou také vyfoukaná místa a úseky cest s minimální vrstvou sněhu a samozřejmě pole s hlubokou orbou.
Pokud se situace změní, budeme okamžitě informovat o projeté trase.
Plánované okruhy a trasy - vše se vždy přizpůsobí aktuálnímu stavy sněhu a výhledu stavu počasí. Možné jsou také kombinace a prolínání tras:
1. Okruhy pro děti:
- louka u budovy obecního úřadu
- travnatá plocha hřiště v areálu Pod Lipou
- louka u evangelického hřbitova
2. Trasa "červená značka" po "Oldřišské cestě" - Aiglův lom s napojením od domu čp. 155 až k rybníku "Pavlišák" - nevýhodou této trasy je značný pohyb chodců a také vozidel.
3. Trasa evangelický hřbitov směr Sádek, napojení od domu čp. 200, rybník "Pavlišák", okruh po hrázi velké dosazovací nádrže.
4. Okruh "za tratí" - trasa rybník "Pavlišák" dále přes železniční přejezd - okruh po loukách mezi lesy.
5. Trasa "Jelínek" a "stará ves" - u teto trasy se zatím promýšlí nejvhodnější napojení z obce.
Fotogalerie úpravy běžeckých stop dne 1. 2. 2015.
6. 1. 2015 Dnes byla poprvé zkušebně provedena strojní úprava běžeckých stop. V některých místech je jejich sjízdnost dost omezená z důvodu malého množství sněhu.
Fotogalerie úpravy běžeckých stop dne 6. 1. 2015.