Rok 2021
21. 1. 2021 Aktuální informace - od sobotní úpravy něco nasněžlo, oteplilo se, ale lyžovat se i bez další úpravy dalo ještě dobře. Zejména oba okruhy uvnitř obce jsou stále dobré pro klasiku a lze na nich dobře jezdit také ve večerních hodinách při pouličním osvětlení, kdy i teplota se na povrchu sněhu dostává pod nulu.
Nyní vše závisí jak se podaří překonat současné oteplení.
Podle počasí plánujeme další úpravu na víkend - pravděpodobně v pátek nebo v sobotu ve večerních hodinách.
Fotogalerie běžeckých stop 20. 1. 2021
16. 1. 2021 Informace pro lyžaře - dnes v sobotu odpoledne proběhla úprava okruhů pro běžecké lyžování - ve středu obce u obecního úřadu a na louce v horní části obce. Lyžovat se zde dá i ve večerních hodinách při pouličním osvětlení.
Dále byly projety i tratě nad železniční tratí nad rybníkem Pavlišák. K těmto tratím je zatím jen přístup po neupravené stopě, okruhy ale stojí za svezení. Je znát, že jsou ve vyšší nadmořské výšce a také i částečně kryté před větrem.
Následné sněžení a vítr stopy částečně přikryl, pevný podklad ale zůstal.
Rok 2019
29. 1. 2019 Informace pro lyžaře - dnes proběhla nová úprava okruhů pro běžecké lyžování - ve středu obce u obecního úřadu a na louce v horní části obce. Díky předchozím úpravám a včerejšímu sněžení jsou nyní oba okruhy v ideálním stavu v šířce na bruslení a s jednou stopou na klasiku. Další mráz okruhy jen vylepší, lyžovat se zde dá i ve večerních hodinách při pouličním osvětlení. Úpravu v krajině, například okruhy za tratí, nejsme schopni nyní provést z důvodu velké vrstvy mokrého sněhu v určitých místech. Naše technika se v těchto místech boří až na zem - chybí nám ujetý zmrzlý podklad.
Rok 2018
4. 3. 2018 Krátké info o stavu stop v neděli 4. 3. 2018, kdy byl asi možná poslední krásný lyžařský den v naší oblasti v letošní zimě.
Fotogalerie z běžeckých stop 4. 3. 2018
Úprava běžeckých stop 4. 3. 2018.
22. 2. 2018 Počasí je nyní stabilní, předpověď na příští dny mrazivá, sluníčko ale má už velkou sílu ... . Pro lepší orientaci níže mapky upravených tras.
Mapa upravených okruhů do krajiny.
Mapa upravených okruhů uvnitř obce.
Mapa upravených okruhů do krajiny Mapa upravených okruhů v obci
19. 2. 2018 Po sněhové nadílce o víkendu a mrazivém ránu byla dnes provedena úprava tras pro lyžaře. Byly projety okruhy na loukách v obci - v horní části obce a u obecního úřadu a dále trasa po červené značce "Aigelův lom, rybník Pavlišák, trasa od hřbitova a rozšířené okruhy za železniční tratí - tam je i nejvíce sněhu. Všechny trasy byly projety zatím pouze na "hladko" bez stopovače - sněhu je minimálně, nejvíce je ho mezi lesy za železniční tratí. Podle předpovědi počasí mají i nadále trvat mrazy, které by měly vytvořit tvrdý podklad. Pokud alespoň malinko nasněží, tak do tras vytlačíme také stopu.
Fotogalerie z běžeckých stop 19. 2. 2018
Fotogalerie z běžeckých stop 20. 2. 2018
Úprava běžeckých stop 19. 2. 2018. Fotogalerie z běžeckých stop 20. 2. 2018
20. 1. 2018 V sobotu 20. ledna jsme zkusili upravit dva okruhy na loukách v obci - v horní části obce a ve středu obce. Sněhu je u nás zatím velmi málo, úprava byla provedena bez stopy jako základ pro další sněhovou vrstvu. Prozatím nejsme schopni nic lepšího připravit, tak alespoň toto na protažení těla. Z hlediska sněhových podmínek je lepší okruh v horní části obce.
Fotogalerie z úpravy běžeckých stop 20. 1. 2018
Úprava běžeckých stop 20. 1. 2018.
Rok 2017
14. 2. 2017 Začalo převládat jarní počasí - na sluníčku přes den teplo, v noci mráz. Díky mrazu se po ráno a taky večer, už ale spíše s čelovkou, dá pěkně zajezdit volným stylem. Vyzkoušeno v úterý 14. 2. večer - krásné svezení na zmrzlém sněhu za tratí mezi lesy, kde sníh ještě chvilku vydrží. Trochu problém je se tam dostat, protože sněhu na sluníčku rychle ubývá. V úterý se tam dalo ještě dokličkovat (na starých lyžích), stejně se dalo povozit také na okruhu na louce v horní části obce. Zatím to vypadá, že poslední omezená možnost bude zítra ve čtvrtek, pak už bude asi po sněhu.
5. 2. 2017 Zatím poslední úprava obou okruhů na loukách v obci proběhla ve čtvrtek 2. 2. - od té doby je teplo, výhled na příští týden ale slibuje výrazné ochlazení. Doufáme, že do stop ještě v letošní zimě vyjedeme.

26. 1. 2017 Aktuální informace - nejlepší svezení v upravených stopách je ve stopách za tratí mezi lesy a na okruzích na loukách v obci. Jinde jsou lepší části střídány horšími např. jsou poničeny jízdou traktorů, chodci nebo mají málo sněhu. Pořád se ale dá lyžovat všude.

21. 1. 2017 Překrásné počasí v bílé stopě ...
Fotogalerie z úpravy běžeckých stop 21. 1. 2017
Úprava běžeckých stop 21. 1. 2017.
19. 1. 2017 Dnes 19. 1. odpoledne jsme se pokusili s náhradním technickým řešením o úpravu s jednou stopou na klasiku a prostorem pro bruslení - byl projet okruh od hřbitova k rybníku "Pavlišák" a dále okruh za železniční tratí mezi lesy.
Pohled na projetou trať ve fotogalerii - místy je terén špatný a nepodařilo se zde udělat hezkou stopu, jinde je ale stopa moc pěkná, jakmile projde přes noc mrazem, bude parádní - nejlepší opět mezi lesy za tratí. Lépe to nyní v terénu technicky nedokážeme.
Fotogalerie z úpravy běžeckých stop 19. 1. 2017
Mapa tras.
Úprava běžeckých stop 19. 1. 2017.
17. 1. 2017 Ve fotogalerii oba okruhy v obci - horní a ve středu obce. Parádní počasí, pěkné podmínky pro svezení ...
Fotogalerie z úpravy běžeckých stop 17. 1. 2017
Úprava běžeckých stop 17. 1. 2017.
15. 1. 2017 Po sobotním sněžení a větru byly dnes v neděli odpoledne upraveny oba okruhy na loukách v obci - horní u Muffu i u obecního úřadu, úprava obou na bruslení + jedna stopa na klasiku.
Sníh mrazem pěkně tuhne, na okruzích to krásně jede a jezdit se na nich dá i později večer. Výhled počasí na následujcí týden je zatím hodně příznivý.
Další trasy se zatím nepodařilo znovu projet, jsou ale projety od lyžařů a jsou celkem sjízdné.

13. 1. 2017 Projetí tras se nám dle plánu nepodařilo. Narazili jsme na problém aktuálního oteplení a mokrý sníh, kdy v určitých úsecích stroj dělá velmi hluboké koleje a ničí podkladní vrstvu, proto se raději z těchto úseků vrátil, aby se zbytečně nezničil podklad.
Nepodařilo se tak znovu projet trasa a okruhy k "Pavlišáku", úsek za tratí mezi lesy - tam však by úprava z předchozího dne měla být ještě patrná. Stejně se nepovedl projet úsek po oldřišské cestě, byl upraven pouze úsek "v kopečku" od Mlynářu na červenou značku nad Jirušovou chatou - jedna stopa a tři průjezdy na bruslení = pěkná sjezdovka.
Pěkně byly upraveny oba okruhy na loukách v obci - horní u Muffu i u obecního úřadu, úprava obou na bruslení + jedna stopa na klasiku.
Sníh je hodně mokrý, doufáme v další ochlazení.

13. 1. 2017 Během odpoledne máme v plánu projet všechny trasy.

12. 1. 2017 Odpoledne byly projety trasy směrem rybník Pavlišák, okruh kolem lesů za tratí, okruh kolem velké nádrže - vše dle zveřejněné mapy tras dne 10. 1. 2017. Časově se do tmy nepodařilo dokončit propojení od Mlynářu čp. 155 na oldřišskou cestu (červená značka směr Sádek). Dokončíme zítra v pátek 13. 1. včetně okruhů na loukách uvnitř obce, pokud počasí dovolí.
Na volné víkendové dny se chceme pokusit o co nejlepší podmínky - uvidíme, co na to počasí.
Podle informací z trasy je úsek za železniční tratí mezi lesy výborný - provedeny dvě stopy souběžně.

12. 1. 2017 Krásně nasněžilo - s novou úpravou tras počítáme, jen se nejdříve musíme postarat o místní komunikace. O projetých trasách budeme hned informovat.

10. 1. 2017 Aktuálně projeté trasy:
Mapa projetých tras ve dnech 9. a 10. 1. 2017.
Úprava je prozatím provedena z velké části bez stopy na klasiku - potřebujeme si vytvořit pevnou podkladní vrstvu, věříme předpovědi počasí a doufáme v další sněžení. Poté bychom přidali také stopy. Kde byla možnost, je šířka tratí 3 metry.
Upozornění - sněhová pokrývka je značně nesourodá, někde se jsou místa s minimem sněhové vrstvy.
Fotogalerie úpravy běžeckých stop dne 6. - 10. 1. 2017.
Úprava běžeckých stop 7. - 10. 1. 2017.
8. 1. 2017 Po velmi dlouhé době přišel i do naší nadmořské výšky sníh a mohli jsme začít s úpravou pro lyžaře.
Prozatím jsme upravili tréninková kolečka na loukách v obci - nejdelší u obecního úřadu, další na louce u Muffu čp. 5 v horní části obce a na hřišti v areálu Pod Lipou.
Ve všech případech je úprava provedena na bruslení, na loukách je doplněna také jedna stopa na klasiku. Okruhy jsou určeny pro nenáročné projetí i po práci v pozdějších hodinách (poměrně slušně je osvětluje veřejné osvětlení), také jsou velmi vhodné pro děti a jejich první pokusy na lyžích.
Trasy se budeme snažit pravidelně udržovat. Doufáme, že je ještě o něco vylepší další sněhová pokrývka.
V pondělí 9. 1. 2017 se pravděpodobně pokusíme o najetí trasy mimo obec a to od areálu Kytos a hřbitova k rybníku Pavlišák a dále za železniční trať mezi lesy.
Pro stopy v krajině nás zatím dost limituje nestejnorodá sněhová pokrývka, která je díky silnému větru někde mizivá a někde naopak velmi velká.

Rok 2016
Komentář: V zimě 2016 vlivem velmi teplého počasí k úpravě stop vůbec nedošlo.

Rok 2015
1. 2. 2015 V posledních dvou dnech jsme se snažili o využití současné sněhové vrstvy k najetí upravených běžeckých stop. Bohužel i nyní není v naší oblasti dostatečná souvislá vrstva sněhu vhodná pro strojní úpravu. Chybí nám alespoň dalších 5 až 10 cm sněhu, problematická jsou také vyfoukaná místa a úseky cest s minimální vrstvou sněhu a samozřejmě pole s hlubokou orbou.
Pokud se situace změní, budeme okamžitě informovat o projeté trase.
Plánované okruhy a trasy - vše se vždy přizpůsobí aktuálnímu stavy sněhu a výhledu stavu počasí. Možné jsou také kombinace a prolínání tras:
1. Okruhy pro děti:
- louka u budovy obecního úřadu
- travnatá plocha hřiště v areálu Pod Lipou
- louka u evangelického hřbitova
2. Trasa "červená značka" po "Oldřišské cestě" - Aiglův lom s napojením od domu čp. 155 až k rybníku "Pavlišák" - nevýhodou této trasy je značný pohyb chodců a také vozidel.
3. Trasa evangelický hřbitov směr Sádek, napojení od domu čp. 200, rybník "Pavlišák", okruh po hrázi velké dosazovací nádrže.
4. Okruh "za tratí" - trasa rybník "Pavlišák" dále přes železniční přejezd - okruh po loukách mezi lesy.
5. Trasa "Jelínek" a "stará ves" - u teto trasy se zatím promýšlí nejvhodnější napojení z obce.
Fotogalerie úpravy běžeckých stop dne 1. 2. 2015.
6. 1. 2015 Dnes byla poprvé zkušebně provedena strojní úprava běžeckých stop. V některých místech je jejich sjízdnost dost omezená z důvodu malého množství sněhu.
Fotogalerie úpravy běžeckých stop dne 6. 1. 2015.